Šiuolaikiniai lauko ir vidaus fontanai

Šiuolaikiniai lauko ir vidaus fontanai
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Per pastarąjį dešimtmetį, fontanų statybos technologija žymiai pasistūmėjo į priekį. Naudojant naujausius mokslo pasiekimus ir technologijas susikūrė visiškai naujos fontanų rūšys- tai fontanai su šviesos ir muzikos efektais, kuriuos valdo sudėtinga, specialiai fontanams pritaikyta programinė įranga. Šiuolaikiniai, modernūs fontanai – tai tarpusavyje suderintų vandens srovių, apšvietimo ir elektronikos kompleksai. Sugrupuotų techninių įrenginių pagalba išgaunamos įvairaus aukščio ir skirtingų geometrinių formų vandens srovės. Technologijoms sparčiai žengiant į priekį fontanų įranga ir įrengimo technologija nuolat kinta, sukurtos naujos apšvietimo sistemos ir programinė įranga atvėrė beribes erdves menininkams, kuriant išskirtinį fontano dizainą. Spalvas keičiantis povandeninis fontano apšvietimas leido pabrėžti vandens srovių grožį ir padarė juos puikiai matomus net ir tamsiuoju paros metu. Dėl sparčios technologinės raidos tradicinius statinius fontanus ėmė keisti dinaminiai fontanai su šviesos ir muzikos elementais.

Priklausomai nuo fontano sudėtingumo juos galima suskirstyti į šias grupes: statiniai fontanai, dinaminiai fontanai, foto dinaminiai fontanai, šviesos ir muzikos fontanų šou. Visų šių grupių fontanai gali būti naudojami tiek lauke, tiek vidaus patalpose. Atskirą fontanų grupę sudaro plaukiojantys fontanai, dekoratyviniai kriokliai, kaskados ir upeliai.

Statiniai fontanai
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Statiniai fontanai – tai visi įprasti tradiciniai lauko ir vidaus fontanai, kurių purkštukai formuoja pastovų vandens srautą, apšviestą vienodu ir nekintančiu apšvietimu. Šio tipo fontanai dažniausiai buvo įrenginėjami miestų aikštėse, parkuose ir kitose masinio susibūrimo vietose. Ankščiau, kai nebuvo gerų hidroizoliacinių medžiagų tokio tipo fontanai buvo įrenginėjami tik lauke. Tobulėjant statybos technologijoms, jais imta puošti prekybos centrus, prabangius biurus, teatrus ir kitas prabangos reikalaujančias vietas. Dažniausia kuriant statinius fontanus visas dėmesys sutelkiamas į sudėtingas architektūrines formas, todėl statiniai fontanai būna papuošti įvairiomis skulptūrų kompozicijomis, o tekantis vanduo skulptūroms suteikia tarsi gyvumą. Šie fontanai buvo ypač populiarūs praeitame dešimtmetyje kai nebuvo tokių techninių galimybių. Klasikiniai šių fontanų pavyzdžiai - Trevi fontanas Romoje, Versalio rūmų parko fontanai. Jokiu būdų nereikia pagalvoti, kad tai nepopuliarūs pasenusių technologijų fontanai- jie vis dar susilaukia nemažai aplinkinių dėmesio. Šie fontanai dėl savo nesudėtingos įrengimo technologijos ir palyginus paprastos priežiūros ypač populiarūs privačių asmenų tarpe. Fontanų gamintojai siūlo didelį, įvairiausias vandens formas formuojančių purkštukų pasirinkimą, todėl statinis fontanas puiki išeitis, norint papuošti savo aplinką investuojant pakankamai nedaug pinigų, o gaunat puikų rezultatą.

Dinaminiai fontanai
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Dinaminiai (šokantys) fontanai - tai aukšti ir galingi fontanai, apšviesti spalvotu povandeniniu apšvietimu, kurių vandens srovių aukščiai ir formos keičiasi pagal specialiai parašytas programas. Dinaminiai fontanai yra gerokai įspūdingesni už pastaruosius nes nuolat kintančios vandens srovių formos niekados nepabosta žiūrovams. Šių fontanų įrengimo technologija yra sudėtingesnė už statinių nes reikalingi specialūs vandens siurbliai, arba greitaeigiai vožtuvai, jų veikimą valdo programinė įranga (srovių valymo blokai). Pats fontano rezervuaras nėra sudėtingas, jis turi būti sandarus ir talpinti tam tikrą tūrį vandens, kad jo niekada nepristigtų veikiantiems vandens siurbliam. Dinaminiuose fontanuose paprastai būna naudojama filtravimo įranga kuri išvalo vandenį nuo patekusių nešvarumų ir šiukšlių. Tokio tipo fontanuose rekomenduojama naudoti vandens lygio daviklius, reaguojančius į vandens lygio pasikeitimus (esant vandens trūkumui automatiškai papildo fontaną nauju vandenių), vėjo greičio daviklius (lauko fontanams) – valdančius fontano srovių aukštį, priklausomai nuo vėjo stiprumo. Dinaminiai lauko ir vidaus fontanai- tai naujos kartos fontanai, pastaruoju metu ypač populiarūs visame pasaulyje, daugelis jų puošia naujos statybos prekybos centrus, miestų aikštes ir daugelį kitų turistų ir miestų gyventojų lankomų vietų. Dinaminių fontanų pavyzdžių yra ir Lietuvoje, tai Vilniaus Rotušėje esantis lauko fontanas, Panevėžio prekybos centro ,,Babilonas“ vidaus fontanas. Kauno prekybos centro ,,Molas“ vidaus fontanas.

Norite pamatyti dinaminį fontaną, paspauskite ČIA.

Foto dinaminiai (šokantys ir spalvas keičiantys) fontanai
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Foto dinaminiai (šokantys ir spalvas keičiantys) fontanai - dar įspūdingesni už statinius ar dinaminius, nes vandens srovių šokis yra papildomas šviesos efektais. Tai povandeniniais, spalvas keičiančiais šviestuvais apšviesti fontanai. Skirtingų spalvų prožektoriai įsižiebia ir užgesta papildydami vandens dinamikos grožį. Foto dinaminių fontanų valdymo įranga tokia pati kaip ir dinaminių, juose naudojami greitaeigiai vožtuvai, apsisukimų greitį keičiantys vandens siurbliai, vandens filtravimo sistemos, vėjo greičio ir vandens lygio davikliai. Visa ši papildoma fontanų įranga užtikrina kokybišką ir nenutrūkstamą fontano veikimą. Pati svarbiausia šių fontanų įranga yra kontroleriai (valdymo blokai), valdantys vandens srovių pasikeitimus ir povandeninio apšvietimo veikimą. Vykstant sparčiai technologinei raidai apšvietimo pramonėje vis dažniau foto dinaminių fontanų apšvietimui yra naudojami nebe halogeniniai, daug elektros energijos ir palyginus trumpo tarnavimo laiko povandeniniai fontanų šviestuvai, o LED, IRC arba LED RGB (spalvas keičiantys) povandeninei diodai. Jie yra labai ekonomiški ir tausojantys aplinką nes naudoja labai nedaug elektros energijos. Priklausomai nuo šviestuvo, elektros suvartojimas yra 60-100 kartų mažesnis negu analoginio šviestuvo su kaitrinėmis lempomis. LED tipo povandeninių fontanų šviestuvų veikimo terminas yra gerokai ilgesnis nei kitokio tipo apšvietimo, jie gali nenutrūkstami šviesti iki 50 000 val. Dėl savo išskirtinumo ir įspūdingų vandens efektų šios rūšies fontanai yra labai populiarūs visame pasaulyje.

Norite pamatyti foto dinaminį fontaną, paspauskite ČIA.

Muzikiniai ,,Dainuojantys fontanai“
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Muzikiniai ,,dainuojantys fontanai“ - labai sudėtingi ir gražūs fontanai. Tai savotiški muzikiniai fontanų spektakliai, kurių metu vandens srovės jų aukščiai ir apšvietimo spalvos keičiasi pagal muziką, sukurdamos nepaprastą ir įspūdingą reginį. Šie muzikinių fontanų programinė įranga suteikia beribes galimybes, nes fontanai gali būti programuojami pagal bet kokio stiliaus ar žanro muziką. Šviesos ir muzikos fontanai pagal veikimo galimybes skirstomi į tris pagrindines grupes:

Pirmajai grupei priklauso muzikiniai fontanai galintys sukurti unikalų srovių veikimą nepriklausomai iš kokio muzikos šaltinio paleidžiama muzika tai gali būti CD/MP3 grotuvas ar kiti šaltiniai. Fontano kontrolės sistema automatiškai interpretuoja muziką ir fontanas "šoką", taikydamas į muzikos ritmą. Galimybė prisitaikyti prie muzikos suteikia fontanui išskirtinumą ir didelį lankstumą. Atrajai muzikinių fontanų grupei priklauso modeliai kurie turi hibridinę kontrolės sistemą tiekiami su hibridinių kontrolės sistemą, šie fontanai gali būti valdomi tiek muzikos šaltinių kaip pavyzdžiui CD grotuvo, arba veikti pagal ko mpiuteriu suprogramuotą režimą. Paspauskite ČIA.

Kitai grupei priskiriami fontanai kurių vandens srovės kuriamos greitaeigių vožtuvų pagalbą ir valdomos kompiuteriu pagal iš anksto sukurtą programą. Šios rūšies fontanai gali atlikti netik įprastus vandens srovių aukščių pasikeitimus pagal muziką, bet ir iš vandens sukurti geometrines figūras, įvairias formas, ar net tekstus. Paspauskite ČIA.

Dėl savo grožio ir nepaprastos vandens plastikos, muzikiniai fontanai susilaukia didelio turistų ir gyventojų dėmesio, vis dažniau muzikinių fontanų šou tampa neatsiejam šventės dalimi. Dinaminė vandens plastika yra labai gerai matomas ir unikalus reginys, šių fontanų pagrindinis akcentas yra vandens efektai, todėl muzikiniai fontanai nereikalauja papildomų architektūrinių formų, jie gali būti pritaikyti bet kokiam vandens telkiniui nuo jūros iki maudymosi baseino. Tai patys garsiausi ir įspūdingiausi fontanai pasaulyje, vienas iš įžymiausių tokių fontanų yra JAV, Las Vege esantis Bellagio fontanas. ČIA.

Plaukiojantys fontanai
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Atskirą fontanų grupę sudaro plaukiojantys fontanai pritaikyti naudoti vandens telkiniuose kuriuose dėl didelio gylio nėra galimybės fontanų įrangos sumontuoti ant dugno, jie dažniausiai naudojami tvenkiniuose, upėse, ežeruose ar net plaukimo baseinuose. Tai ant lengvos, neskęstančios konstrukcijos sumontuoti, fontanų įrangos komplektai kurios sudaro povandeniniai šviestuvai, nardinami siurbliai, fontanų purkštukai. Plaukiojančių fontanų srovių aukštis gali siekti nuo kelių iki keliasdešimt metrų, jie gali formuoti kelių pakopų ir skirtingų formų vandens sroves. Plaukiojančio fontano srovių aukštis tiesiogiai priklauso nuo siurblių galingumo ir vandens purkštuko. Šių fontanų įranga gali būti keičiama pagal kliento poreikius, paprastai jie būna statinio tipo, o pritaikius specialią programinę įrangą jie gali būti modifikuojami ir naudojami kaip dinaminiai, foto dinaminiai ar net muzikiniai plaukiojantys fontanai.

Tai pilnai sukomplektuoti ir paruošti naudojimui efektingi fontanai, todėl yra labai populiarūs kaimo turizmo sodybose, golfo aikštynuose, miestų vandens telkiniuose.

Norite pamatyti plaukiojančio fontano pavyzdį, paspauskite ČIA.

Dekoratyviniai kriokliai, upeliai, kaskados
Lauko ir vidaus fontanų įrengimas, projektavimas, priežiūra, fontanai

Dar vieną fontanų grupę sudaro dekoratyviniai kriokliai, kaskados ir upeliai. Kriokliai, kaskados ir upeliai priskirti statinių fontanų grupei, nes jie formuoja nekintantį vandens srautą. tačiau juos galima ir modifikuoti, sumontuojant spalvas keičianti povandeninį apšvietimą, fontanų purkštukus ir kitą fontanų įrangą. Paprastai tokio tipo fontanuose montuojama visa standartinė fontanų įranga kuri užtikrina, tinkamą vandens kokybę ir reikiamą vandens lygį. Krioklius, kaskadas ir upelius galima skirstyti į dvi grupes: natūralaus ir architektūrinio dizaino.

Natūralaus dizaino dekoratyviniai kriokliai, kaskados ir upeliai populiarūs tose vietose kur reikalingas iš natūralaus gamtos kraštovaizdžio neišsiskiriantis, harmoningai tekantis vandens srautas. Tokio tipo fontanus labai pamėgo sodininkai, gana dažnai dekoratyviniai kriokliai puošia parkus, sodus, sodybas ir alpinariumus. Veržliai tekantis dekoratyviniu krioklių ir kaskadų vandens srautas papildo natūralų aplinkos grožį, ir suteikia nesustabdomo veržlumo įspūdį.

Kita grupė – architektūrinio dizaino kriokliai, upeliai ir kaskados, tai paprastai architektūrinėmis detalėmis papuošti nenatūralūs vandens telkiniai, kuriuose vienintelis natūraliai atrodantis elementas yra tekantis ar iš viršaus krentantis vanduo, sukeliantis purslus ir daug malonaus raminančio garso.

Šios grupės fontanai naudojami miestų ir parkų papuošimui, taip pat dažnai įrengiami ir vidaus patalpose kaip, biuruose ir prekybos centruose. Tai puikiai atrodantys natūralios gamtos kūriniai urbanistinėje aplinkoje. Spausti ČIA.